Site Menüsü

ANADOLU ATEŞİ

Miyase Sertbarut'un radyo için yazdığı "ANADOLU ATEŞİ" adlı oyun pek çok okul tarafından sahneleniyor. Oyunun ilgi çeken yanı, savaşın halkları birbirine düşman etmemesi gerektiği ve savaş kararlarının hükümetler tarafından alındığı üzerine... Bu insani öğe savaşı anlatan ama barış mesajlı bir oyun ortaya çıkarmış.

Bu oyunu, radyo tiyatrosu olarak dinlemek isteyenler alttaki linkten bilgisayarlarına indirip dinleyebilirler.

http://www.dosya.tc/dosya/VFkjxG/AnadoluAtesi_5Bolum_Rad.Dai.rar.html

Altındağ’ ı Anadolu Ateşi Sardı!

Öğretmen-Yazar Miyase SERTBARUT’un yazdığı, Altındağ Cumhuriyet İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Gül GÜNDOĞDU’ nun yönetmenliğini yaptığı “Anadolu Ateşi” Sahne aldı

Altındağ Cumhuriyet İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Gül GÜNDOĞDU’ nun yönetmenliğini yaptığı “Anadolu Ateşi” adlı oyun okulun “Arkadaşça Tiyatro Topluluğu ” nca tiyatro, resim, müzik şenlikleri kapsamında 7 Mayıs 2009 tarihinde Altındağ Atatürk Kız Meslek Lisesi’nde sahne aldı.

 

Adeta yakın tarihimize yapılan heyecanlı bir yolculuk gibi olan eser seyircilerden büyük ilgi gördü.

Oyun konusunu 1. Dünya Savaşı’ ndan sonra Türk topraklarına yapılan haksız zulümden ve Anadolu insanın bu zulme karşı direnişinden alıyordu. Gidip de dönemeyenlerin, bekleyenlerin, sevdalıların, gözü yaşlı anaların destanını anlatan eser, kimi zaman acı bir bekleyiş oldu; kimi zaman da yeni Türkiye Cumhuriyeti gibi taptaze bir umut…

Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh.” ülküsünü yansıtıyordu.

Sahnede devleşen oyuncular seyircilerden gelen coşku sellerini bazen bir hıçkırığa bazen de bir alkışa dönüştürdü. Oyun sonunda gözyaşlarını tutamayıp soluğu sahnede alan Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Yusuf İPEKLİ hıçkırıklar içinde –belki oyun içinde okuduğu kendine ait “Vatanım” şiirinin de etkisiyle- şunları söyledi: “Sevgili gençler! Cumhuriyet çocuklarına da bu yakışır. Mustafa Kemal’in evlatları gözlerinizden öpüyor, sizleri bütün yüreğimle kucaklıyorum.”

Seyirci olarak katılan Altındağ bölgesindeki Evliya Çelebi, Yenituran, Atıfbey ve Yahya Galip Kargı İlköğretim Okulları öğrencileri de oyunculardan seyirci desteğini esirgemeyip oyun sonunda da tebriklerini yağdırdılar.

 

Oyunu sahneye koyan Ankara Altındağ Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin resimleri

 

KÜTAHYA NAFİ GÜRAL FEN LİSESİ

2010 yılında "ANADOLU ATEŞİ"ni sahneye uyarladı.