Site Menüsü

NEŞELİ MARUL

 NEŞELİ MARUL Çizmeli Kedi Yayınevi, 64 sayfa

KİTAPTAN TADIMLIK

...................

Çiftçi bunları söyledikten sonra hemen tarlanın kıyısındaki kırmızı kamyonetine gitmiş. Teneke kutulardaki pis kokulu ilaçların kapağını açmış. Kötü büyüler yapan bir cadıya benziyormuş o an.  Zehirlerle suyu karıştırıp çoğaltmış. Kamyonetten filitini indirip doldurmuş zehirli suyu içine. Başlamış marul yapraklarına püskürtmeye.

Korkunç bir koku yayılmış ortalığa. Arılar kaçışmış, uğur böcekleri uçuşmuş. Solucanlar toprağın en altına saklanmaya uğraşmış. Karıncalar sığınaklarının en dibine üst üste yığılmış. Dingin Salyangoz da diğerleri gibi kendini korumak için kabuğuna çekilmiş.

Çiftçi hem ilacı püskürtüyor hem de kendi kendine neşeli bir şarkı söylüyormuş.

“Bu gece marullar tombullaşacak

Cebim paraya doyacak

Pazarlarda tezgahlarda

Başka marullara yer kalmayacak.”

Çiftçi işini bitirmiş. Tenekeleri, filiti, su kovasını, ilaç kutularını kamyonete yüklemiş. Oturmuş sürücü koltuğuna, kölelerine seslenen efendi gibi marullara bağırmış:

 “Yarın sabah sandıklarla sepetlere geleceğim. Bu gece uyumak yok ha!”

Çiftçinin ve kamyonetin sesi uzaklaşınca tarlada bir çıtırtı, bir kımıltı başlamış. Püskürtülen ilacın etkisiyle marullar büyümeye, yaprak vermeye, irileşmeye başlamışlar. Ağlamaya başlamış Neşeli Marul.

 “Daha çok erken, daha çok erken...” diye inliyor kendini kasıyor ve büyümemeye çalışıyormuş.

Dingin Salyangoz, saklandığı kabuğunun içinden arkadaşının hıçkırıklarını duymuş. Onun ağlamasına dayanamamış. Bir şey yapmalıymış, bir şey yapmalıymış, ama ne?
...............