Miyase Sertbarut

SİSİN SAKLADIKLARI

ECE ARAR 
Radikal Gazetesi, kitap eki, 3. 06. 2005

Miyase Sertbarut'un yazdığı 'Sisin Sakladıkları'nda başrolleri gizem peşindeki İlay ve 300 yaşındaki kargası paylaşıyor.

Sisin Sakladıkları öyle sağlam bir kurguya sahip ki, insan yazar nasıl bir metotla çalışmış diye merak ediyor okurken. Sanki bir yumak yavaş yavaş çözülüyor ve sonra tekrar toplanıp eski hâline kavuşuyor. Evet, sahiden de bir yün yumağı gibi bu kitap. İlay; başkahramanımız mesela; nasıl da sahici. Omletini ketçap ve mayonez olmadan yemeyen, acilen bir cep telefonu isteyen, arkadaşlarıyla sinemaya gitmek, dertleşmek en büyük eğlencesi olan ve Anadolu'yu, köyleri sadece filmlerden tanıyan, dalgasını geçen İlay gibi pek çok çocuk var. Eh, ben de onlardan biriydim yıllar önce, dolayısıyla İlay roman boyu nasıl bir değişme uğrayacak diye oldukça merak ettim.

                        Sisin Sakladıkları

Yazar; daha kitabın başında, ilk aşkını yaşayan, annesiyle iletişim problemleri olan, kendisinden uzakta olan babasından medet uman bu sevimli kızı bize öyle bir anlatıyor ki; annesinin zoruyla hiç görmediği teyzesinin yanına, köye gidecek olan İlay için yaz tatilinin bir maceraya dönüşeceğinin sinyalini en başında alıyor okur.

İlay'ı filmlerde gördüğünden daha farklı bir manzara bekliyor Sisbağ'da... Aslında macera daha trende başlıyor; annesinin arkadaşının oğlu Fuat'la birlikte Kars'a seyahat eden İlay kompartımandaki yabancıyla tanışmak, konuşmak istiyor. Yabancı ise hiç arkadaş canlısı değil. İki arkadaş bu kişinin izini sürerken adamın bir telefon konuşmasına şahit oluyorlar ve biraz da gençliklerinin verdiği heyecanla parçaları bir araya getirip var olduğun sandıkları bir sorunu çözmeye çalışıyorlar. Aslında sahiden de bir sorun var. Bir kere Sisbağ sisler içinde, hem de sapsarı bir sis bu. İlay'ın teyzesi de olayı çözmek isteyenler arasında. Sisbağ'daki maden ocağının altın aramayla bir ilgisi olmadığını düşünüyor ve bu gizli kapaklı işi çözebilmek ve köyünü eski hâline getirmek için İlay'dan yardım istiyor. İlay ve Fuat olayları çözmeye çalışırken, teyzenin neredeyse üç yüz yaşında olan bir arkadaşıyla da tanışıyoruz. Mavi Karga kuşaklardır İlay'ın ailesinin yanında.

Kitap bize kargalarla ilgili öyle güzel bilgiler veriyor ki, Samed Behrengi'den sonra yazar Sertbarut'la birlikte tekrar kargaları sevmeye, onları yeniden önemsemeye başlıyoruz. Genetik araştırmaların yapıldığı Sisbağ'da öyle ilginç şeyler oluyor ki, kitabın sayfalarını heyecanla çevirmek için bir çocuk olmak gerekmiyor. Sisin Sakladıkları heyecanlı bir roman; günümüzde geçen, çağı yakalamış, şimdinin çocuklarını kesinlikle çok heyecanlandıracak bir roman hem de.

( Kitabın devamı Ortak Ruh adıyla yayınlanmıştır.)

Kategoriler